Všichni si v domácnosti jistě rádi vychutnávají krásu květin a rostlin. Někdy však tento nádherný pohled mohou kazit špinavé listy a květy pokryté prachem. Čisté rostliny nejenže vypadají lépe, ale také jsou pro člověka zdravější. 

Image by rawpixel.com on Freepik

Víte, jak udržovat pořádek v domácnosti? V tomto článku se podíváme na několik efektivních tipů, jak minimalizovat prach v domácnosti a jak jej odstranit z rostlin, aby vaši zelení přátelé vypadaly zase krásně. 

Proč a jak minimalizovat prach v domácnosti? 

S prachem v domácnosti bojuje každý. Důležité je jej minimalizovat, a to hned z několika důvodů. První a ten nejdůležitější důvod je lidské zdraví. Prach obsahuje různé alergeny, bakterie, roztoče a další mikroorganismy, které mohou mít negativní vliv na naše zdraví, hlavně na alergiky a osoby s respiračními onemocněními. 

Další důvod je estetický – prach a nečistoty mohou kazit vzhled vašeho domova a někdy také poškozovat nábytek, rostliny nebo jiné předměty. Snažit se snižovat množství prachu potom pomáhá udržet čistší a zdravější vzduch v domácnosti. 

Existuje několik způsobů, jak množství prachu v domácnosti minimalizovat. Patří mezi ně zejména pravidelné vysávání a vytírání podlah, udržování správné vlhkosti vzduchu a větrání prostor. 

Tip: Používejte při vysávání domácnosti hepa filtry pro snižování prašnosti. 

Důležité je také pravidelně čistit veškerá filtrační zařízení v domácnosti a používat co nejméně věcí, které produkují více prachu, jako jsou koberce a koberečky. Zvažte také používání čističů vzduchu, které pomáhají eliminovat znečišťování vzduchu. 

Proč a jak často čistit rostliny od prachu? 

Image by rawpixel.com on Freepik

Prach se usazuje všude, na policích, podlaze, dekoracích v domácnosti i rostlinách. Rostliny však přidávají domácnosti na čistém ovzduší. Pokud chcete, aby rostliny v domácnosti produkovaly co nejvíce čistého kyslíku, je potřeba udržovat je zdravé a čisté. 

Prach obsahuje různé nečistoty a alergeny, které nesvědčí člověku, ani rostlinám. Pravidelné odstraňování prachu z rostlin pomáhá udržet také estetický vzhled interiéru a pomáhá tento nádherný druh dekorace udržovat rostoucí a zdravý.

Pokojové rostliny by měly být čištěny od prachu alespoň jednou za dva měsíce. Pokud jsou však rostliny umístěny v místě, kde se prach hromadí více, například v místnosti, kde se kouří, vyžadují si častější čištění. 

8 tipů, jak očistit rostliny od prachu

Existuje vícero efektivních způsobů, díky kterým můžete správně a jednoduše očistit rostliny od prachu. Pokud si nejste jisti, jak správně čistit své rostliny postupujte podle našich doporučení. 

1. Čistěte listy s pomocí měkkého štětce 

Čištění rostlin pomocí štětce patří mezi suché metody čištění, ke kterým nepotřebujete vodu. Štětec, který použijete, musí být vždy doopravdy měkký a jemný, aby nedošlo k poškození listů rostliny. 

Nejprve umístěte rostlinu na stůl nebo jinou stabilní podložku a pomocí štetečku jemně otírejte listy. Pokud se na štětci zachytává příliš mnoho prachu, vyklepejte ho před pokračováním nebo používejte více štětců. Stejným způsobem lze pracovat i s měkkým, suchým hadříkem nebo houbičkou.

Využití tohoto postupu čištění se doporučuje pro rostliny s jemnými listy, které jsou citlivější na vlhkost. Mezi takové rostliny patří například filodendrony, fialky a další. 

2. Vyzkoušejte metodu mokrého utírání 

Vyzkoušejte metodu mokrého utírání pro utírání listů rostlin od prachu a nečistot. Následující tipy vám mohou pomoci zajistit jemné a účinné čištění: 

  • K čištění použijte jen mírně navlhčený hadřík, aby nedošlo k přílišnému navlhčení rostliny a nedocházelo k růstu plísní.
  • Listy utírejte opatrně, pečlivě a snažte se nedotýkat květů ani stonků. 
  • Pokud se na hadříku hromadí mnoho nečistot, vyměňte ho. 

3. Pokud jsou listy velmi zaprášené, použijte vysavač 

Pokud jste rostlinám nevěnovali delší čas ve směru čištění od prachu pozornost, nebo jsou rostliny umístěny v prašném prostředí, mohou být listy pokryty i poměrně velkým nánosem prachu. 

Tip: Věděli jste, že výhody podlahové vytápění jsou i v tom, že díky němu může být méně prachu v domácnosti?

V takovém případě se vyplatí použít malý vysavač s nástavcem pro čištění rostlin. 

4. Sprchujte rostliny 

Image by kroshka__nastya on Freepik

Sprchování rostlin je populární a další efektivní metoda pro čištění rostlin od prachu a nečistot. Ideální místo pro sprchování rostlin naleznete v koupelně nebo kuchyni. Vhodné je využít měkké sprchy nebo pokojové zavlažovače, které stříkají vodu jen jemným proudem. 

Důležité je nastavit vodu na optimální, střední teplotu tak, aby nebyla příliš horká ani ledová. Pomalu a opatrně sprchujte listy rostliny. 

Následně je třeba, aby rostlina uschla. Pokud rostlina nedokáže uschnout během několika hodin a zůstane příliš dlouho vlhká, může dojít k problémům s plísněmi a houbami. Nechte ji proto v prostředí, kde proudí vzduch. 

Vždy zkontrolujte, zda po sprchování nedošlo k poškození listů. Stejně tak je důležité, aby nebyly poškozeny kořeny. 

Tento mokrý způsob čištění rostlin se hodí spíše pro rostliny s hrubšími a kožovitými listy a tropické rostliny, které jsou zvyklé na prudké lijáky v deštném pralese, jako jsou aralie, převislé kapradiny, bromélie a další.

5. Oplachujte rostliny 

Oplachování rostlin je jakousi alternativou ke sprchování a také patří k populárním metodám čištění rostlin od prachu. Rozdíl mezi oplachováním a sprchováním spočívá v technice. Zatímco při sprchování na rostliny teče jemný proud vody, při oplachování jsou listy čištěny vodou, která se nabírá z nádoby. 

Nejlépe se rostliny oplachují v koupelně nebo zahradě. Vhodné je oplachování především pro rostliny s voskovými listy. Zároveň oplachování může zahrnovat také proplachování kořenů a odstranění nadbytečné půdy, čímž můžete zbavit rostlinu hnojiv. 

Voda by měla mít střední až mírně chladivou teplotu, aby se nepoškodily kořeny rostliny. Následně rostlinu pomalu oplachujte. Použít můžete také jemné mýdlo určené pro rostliny. 

Pokud rostlina trpí nadměrným znečištěním, můžete ji nechat pár minut namočenou ve speciálním roztoku pro čištění rostlin, který snižuje zanesení rostliny. Po oplachování nechte rostlinu schnout na vzduchu a vyhněte se jejímu umístění na přímém slunci, dokud se nevysuší. 

6. Čistěte rostliny pomocí vatových tamponů 

Image by prostooleh on Freepik

Existují i poměrně zvláštní techniky, jednou z nich je čištění rostliny pomocí vatových tamponů. Vatový tampon nejprve namočte ve vodě tak, aby byl vlhký, ale ne příliš mokrý a jemně s ním setřete listy od prachu. Následně můžete listy přetřít ještě vlhkým hadříkem.

Tip: Zařiďte domácnost tak, abyste minimalizovali lapače prachu.

7. Vyzkoušejte čištění rostlin octem 

Ocet je v domácnosti všestranným pomocníkem. Je možné pomocí octového roztoku čistit také rostliny. Stačí jen smíchat ocet s vodou v poměru 1:3 a následně hadříkem namočeným v tomto roztoku jemně otřít listy rostliny. 

Postupujte opatrně a otírejte každý list zvlášť. Snažte se zabránit kontaktu octu s květy. Jakmile máte rostlinu zbavenou prachu, očistěte ji ještě vodou, abyste se zbavili zbytků octového roztoku. 

Některé rostliny však mohou být háklivé na kyselé prostředí a v takovém případě bychom doporučovali zvolit jinou metodu čištění. Mezi takové rostliny patří azalky, rododendrony a kamélie. 

Tip: Pokud si nejste jisti, jestli vaše rostlina je nebo není citlivá na kyselé prostředí, můžete si zkontrolovat pH půdy pomocí pH testeru. Pokud je pH hodnota pod 7, znamená to, že je půda kyselá. 

8. Pořiďte si speciální prostředky určené na čištění rostlin 

Koupit si můžete také speciální prostředky na čištění rostlin. Takové prostředky zahrnují: 

  • čistící spreje na listy rostlin, které můžete pořídit ve specializovaných prodejnách 
  • speciální oplachovací roztoky, které jsou určeny pro odstranění hnojiv a solí z půdy a kořenů rostlin 
  • mokrý hadříkový sprej, který se aplikuje na listy a může pomoci v boji proti škůdcům a nemocem 

Pozor! Některé speciální přípravky jsou určeny jen pro konkrétní typy rostlin. Používání těchto prostředků by mělo být vždy použito v souladu s pokyny na etiketě, abyste zabránili poškození rostliny. 

Tip závěrem: jaké rostliny pořídit pro zdravou domácnost? 

Víte, jaký může mít prach v domácnosti vliv na zdraví? Mnoho rostlin, které si můžete pořídit do domácnosti, je užitečných pro zdraví a pomáhá zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti. Mezi takové rostliny patří například fíkus benjamín, palmové rostliny, kaktusy, levandule, aloe vera a mnoho dalších. 

Tyto rostliny dokáží pohlcovat škodliviny z ovzduší a zároveň produkovat vysoké množství kyslíku. Rostliny také pomáhají snižovat stres a zlepšovat náladu, což také přispívá ke zdravé domácnosti. Za toto všechno si rostliny zaslouží naši náležitou péči. 

Čištění rostlin nebývá nijak fyzicky ani časově náročné a rozhodně byste mu tedy měly věnovat pozornost. 


Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu