Levandule - modrofialová kvítka, která vás svou nezaměnitelnou vůní dokáží přenést do oblasti Provence na jihu Francie, stačí zavřít oči. Své místo si už našla na mnoha českých zahradách. Využít se ale dá různě - při zdravotních obtížích, v kuchyni, kosmetickém průmyslu i v domácnosti. 

Autor/ka fotografie: Pixabay

Znáte její široké využití? Možná, že si ji pořídíte do své zahrady či na balkon i vy! 

Levandule při zdravotních obtížích 

Levanduli využívaly už starověké civilizace pro léčbu různých obtížích. V bylinkářských zásobách nesmí chybět ani našim babičkám. A s čím vším může levandule pomoci? 

Dezinfekční prostředek 

Levandule je oblíbená pro své antibakteriální účinky, využívá se proto často jako dezinfekční prostředek. Tinkturu z levandule můžete například použít jako kloktadlo, které může hojit drobné vřídky v ústech. 

Nervové potíže

Levandule dokáže zklidňovat nervový systém, hodí se proto při potížích jako jsou: 

  •  úzkosti
  •  stres
  • migrény
  • nespavost 

TIP: Levandule pomáhá ke klidnému a kvalitnějšímu spánku. Víte, jakými dalšími způsoby můžete řešit poruchy spánku a potíže s nespavostí? 

Další zdravotní účinky levandule 

  • Levandule podporuje trávení, podporuje funkci jater a žlučníku, působí pozitivně proti nadýmání 
  • Levandulový olej se využívá pro potírání bolavých míst, ať už bolavých zad nebo kloubů zasažených revmatismem. Pomáhá také k rychlejší rekonvalescenci natržených svalů, pohmoždění a úrazů
  • Levandule může pomoci také ženám během bolestivé menstruace. Využít ji můžete například ve formě nahřívaných pytlíků s příměsí levandule
  • Levanduli se vyplatí  také inhalovat při obtížích jako jsou chřipka, záněty průdušek nebo angína 
  • Pomoci může levandule také při ekzémech, vyrážkách a lupénce, pomáhá i při regeneraci spálené pokožky od sluníčka 

Na co si dát pozor? 

I když je levandule výborným pomocníkem s mnoha zdravotními obtížemi, nic se nesmí přehánět. Tato oblíbená bylinka může být v silných dávkách omamující, a proto si při vnitřním užívání hlídejte dávkování. 

Užívat levanduli se také nedoporučuje ženám v prvních měsících těhotenství nebo osobám s epilepsií. Zároveň je třeba dát pozor na krevní tlak. Levandule totiž krevní tlak výrazně snižuje - to ocení jistě lidé s onemocněním vysokého krevního tlaku. Na druhou stranu pro osoby s nízkým krevním tlakem levandule vhodná není. 

Levandule v kuchyni 

Photo by Heather Ford on Unsplash

Levandulí nepohrdnou ani kuchařky a kuchaři ve svých kuchyních, protože má nezaměnitelnou chuť.  Možná, že ji využíváte i vy, aniž byste si to nějak více uvědomovali. Věděli jste například, že levandule je součástí provensálského koření? 

Listy levandule se mohou přikládat také k pečenému masu nebo rybám. Výborně vynikne také v osvěžujících salátech. A zapomenout ve výčtu dobrot nesmíme ani na sladké - dorty, sušenky nebo koláče, i těm levandule může dodat šmrnc. 

A to pořád není všechno - už jste zkoušeli například levandulový čaj nebo levandulovou limonádu?

Levandule pro krásu 

Teď zpozorní pravděpodobně spíše ženy. Věděli jste, že levandule vám může pomoci na cestě za krásou? I proto se často využívá v kosmetickém průmyslu. 

Pleť 

Máte problémy s pletí? Ať už vás trápí vrásky nebo akné, sáhnout po levanduli může být pro vaši pleť šance. Vyzkoušejte tonikum z levandule. 

Levandule totiž prokrvuje pokožku, což pomáhá v boji s vráskami. Stačí levandulový olej vmasírovávat pravidelně do pleti. Podobně bojuje levandule i s akné. Jak už jsme zmiňovali, levandule má antibakteriální účinky a může také čistit pleť. Kromě oleje můžete vyzkoušet také pleťové masky z levandule. 

Vlasy 

Levandule může pomoci zastavit vypadávání vlasů a hravě si poradí také s lupy. A jak na to? Doporučujeme vmasírovat levandulový olej při mytí vlasů až ke kořínkům. Brzy uvidíte změny. 

Zároveň pokud chcete dosáhnout pevných, lesklých vlasů jako z reklamy, levandulový olej může opět pomoci. Levandulový olej si totiž poradí i s roztřepenými konečky. Vyzkoušet můžete také levandulové masky na vlasy ze sušených květů levandule. 

Koupele a relax 

Autor/ka fotografie: Elina Fairytale

Podobně jako CBD dokáže také uvolnit a podpořit relaxaci. Do koupelí levanduli přidávali už staří Řekové. Vyzkoušejte také občas svou večerní vanu ozvláštnit levandulovou směsí. 

Zklidňující účinky má však tato kouzelná bylinka i v jiných podobách než jsou koupelové směsi. Můžete vyzkoušet například také levandulové polštáře. Levandule dokáže navodit pocit klidu a harmonie. 

TIP: Další možností, jak levanduli využít pro vaši chvilku, je dopřát si levandulovou masáž! 

Levandule v domácnosti 

Levandule má široké využití i v domácnosti. Přinášíme vám pár tipů, jak ji můžete přinést i k vám domů: 

  • Levandule funguje účinně jako repelent. I když lidem často voní, mušky a otravný hmyz mají jiný názor a odpuzuje je
  • Levandule dokáže nádherně provonět domov, proto si lidé často do svých domácností pořizují svíčky s vůní levandule a difuzéry. Domov krásně provoní i sušené levandulové větvičky, které zároveň mohou sloužit i jako dekorace 
  • Stejně jako levandule odpuzuje mušky a komáry, rádi ji nemají ani moli. Proto se vyplatí umístit si vonný pytlíček levandule do skříně mezi bavlněné oblečení
  •  Levanduli ocení i každá domácí hospodyňka. Využít se dá totiž také při uklízení, vysávání nebo praní oblečení! 


Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu