Chtěli byste zútulnit své bydlení? Nejste v tom sami. Mnoho lidí se snaží z domů udělat domovy a vytvořit tak útulné bydlení. Jak na to? Podívejte se na inspiraci, jak jednoduše zútulnit své bydlení, a to nejen s pomocí květin. 

bydleni-zutulneni-stena-obrazky

Photo by Manja Vitolic on Unsplash 

Při dekorování a zútulňování myslete na to, že méně je někdy více. Nebyli byste první ani poslední, kdo to s doplňky přehnal, a tak místo útulného bydlení vytvořil spíš nepěkný kýč. Opravdu je umění umět si říct: dost, takhle to stačí. Důležitý je také správný výběr barev a jejich kombinování. 

Zateplete své bydlení 

Zateplení domu je nejdražší inspirací, kterou v tomto článku přinášíme. Na druhou stranu se jedná o investici na několik desítek let, která se určitě vyplatí. Nejen, že se správným zateplením bude v domě hned o něco lépe, ale také: 

  • snížíte náklady na vytápění domu 
  • prodloužíte životnost domu 
  • budete šetrnější k životnímu prostředí 
  • podpoříte zdravé klima v domácnosti 

Zateplovat můžete celý dům včetně fasády, střechy, oken a podlah. Vybírat můžete z nejrůznějších izolačních materiálů.

 kvetiny-tulipany-bydleniPhoto by Alisa Anton on Unsplash

Koberce a záclony 

Možná byste se až divili, kolik parády dokáží udělat záclony a závěsy při zútulňování bydlení. Vybírat můžete z mnoha střihů a barev. Celkově tak můžete přispět i k lepší akustice v místnosti. 

S lepší akustikou mohou pomoci i koberce. A kromě jiného, budou vaše nohy při sledování televize  nebo trávení času s přáteli v příjemném teple. Pokud nechcete pořizovat do domu celoplošné koberce, vsaďte alespoň na menší kusové koberce například pod konferenční stolek v obývacím pokoji. 

Květiny

Květiny jsou jednoznačně tím, co rozveselí váš domov a přinese do něj i kousek přírody. Květiny působí dobře také na naší psychiku a mohou se stát přirozeným zvlhčovačem prostředí. 

U pokojových rostlin můžete navíc sáhnout i po stylových květináčích. Nezapomínejte ani na řezané květiny. Blíží se jaro a s ním i období, kdy je výběr řezaných květin na váš stůl snad nejpestřejší z celého roku. Na stůl do vázy se hodí například: 

  • tulipány 
  • narcisy 
  • hyacinty 
  • kočičky 

 

a další

Svíčky a vůně 

Pomoci mohou také jednoduché dekorace na zútulnění bydlení. Mezi ty patří také svíčky a aromalampy. Hodně záleží i na vůni, kterou do domácnosti zvolíte. Příjemná je určitě vůně dřeva nebo květin. Vyhýbat se ale nemusíte ani vůni vanilky nebo citrusů. 

TIP: Pro obzvlášť pohodovou atmosféru doporučujeme vůni levandule, která uklidňuje mysl.


bydleni-hrejive-pocit-domova

Photo by Svitlana on Unsplash

Obrazy 

Ani stěny by neměly zůstat holé. Ozdobit je můžete nejrůznějšími obrazy a plakáty. Nemusí jít ani o žádná umělecká díla. Svůj účel splní i vaše rodinné fotografie, které vám vždy připomenou i hezké vzpomínky. 

Stěny můžete mimo jiné ozdobit také nejrůznějšími samolepkami nebo vzorovanou tapetou. 

Lampy a světýlka 

Své mohou sehrát i nejrůznější lampičky, žárovky a světýlka umístěná po celém domě. V některých místnostech, jako je například kuchyně se lampičkám spíše vyhýbejte - tam je potřeba přímého světla. Naopak obývací pokoj, ložnice nebo terasa k doplnění o lampy přímo žádá. 

Existují i některé styly bydlení, které naopak upřednostňují denní, přirozené světlo. Patří mezi ně například skandinávský styl bydlení. A věřte nebo ne, i s malým počtem doplňků se dá dosáhnout útulného domova. 

Další jednoduché tipy na zútulnění bydlení: 

Nezapomínejte také na pohodlí - toho můžete dosáhnout pomocí polštářů a dek z příjemných materiálů 

Důležitým místem pro zútulnění je už chodba vašeho domova, kterou hosté vidí jako první - umístěte na vchodové dveře věnec, pečlivě vybírejte rohožku i dekoraci do chodby 

Nebojte se tvoření a vlastních výrobků. Mnoho dekorací zvládnete vytvořit i sami doma

Dekorace v domácnosti můžete pravidelně obměňovat i podle ročních období, na jaře jsou skvělou volbou květiny, v zimě naopak sáhněte po vánoční výzdobě a hřejivých dekách 

Se zútulněním mohou pomoci také stylová zrcadla, která zároveň pomůžou opticky zvětšit prostor 


Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting