Bydlíte v panelovém domě a každý rok vás v létě mrzí, že si nemůžete užívat dlouhé letní večery někde venku na zahrádce? Není divu. Zahrady u domů nabízí v tomto ohledu obrovský komfort. Nic vám ale nebrání v tom, abyste si vytvořili alespoň malý kousek přírody i na vašem balkoně. Jak na to? 

Photo by Artur Aleksanian on Unsplash

I uprostřed rušného města můžete na svém balkoně vytvořit přírodní oázu klidu, v které si budete moci den co den dopřávat relax a celkové uvolnění těla i mysli. Záleží na každém majiteli balkonu, jak si ho vybaví! 

Nábytek na balkon 

Není žádným tajemstvím, že balkony neoplývají zrovna maxi prostorem k obývání. Většinou se majitelé balkonu musí spokojit s málem. Věřte ale, že i na malém prostoru se dá vytvořit pohodlný kout. 

Důležité je vybírat nábytek chytře, a to tak, aby nezabíral příliš mnoho místa. Pomoci může například skládací nábytek, který v případě potřeby většího prostoru například pro opalování, jednoduše složíte a odklidíte stranou. 

Pohodlí především

Abyste se na balkoně cítili pohodlně a dosáhli tak maximálního odpočinku, budete muset vsadit, stejně jako třeba při výběru sedačky do domu, na pohodlí. Na balkon se skvěle hodí křesílka s podnožkami nebo jakákoli jiná křesla, židle a lehátka s měkkým polstrováním. 

Chybět by samozřejmě neměli ani deky a polštáře pro chladnější večery. Pokud vám záleží i na estetice, nezapomeňte balkon ladit barevně. 

Bez květin ani ránu 

Co by to bylo za přírodní balkonovou oázu bez květin? Květiny jsou pro vytvoření uklidňujícího místa to pravé a nemusíte s nimi vůbec šetřit. Naopak, čím víc zeleno, tím lépe. Mezi oblíbené květiny na balkon patří: 

  • Petunie
  • Kosmatec
  • Balkongold
  • Hledíkovka
  • Netýkavka 

a další. 

Květiny se navíc dají umístit nejen do truhlíků na balkon, vybrat můžete i některé popínavé druhy, které díky porostu na balkonovém zábradlí dokáží vytvořit dostatek soukromí. 

TIP: Umístit květiny také můžete do designových květináčů nebo si je můžete ozdobit sami dle svého gusta, například technikou decoupage. 

Zároveň balkon poskytuje prostor pro pěstování v květináčích. Vypěstovat si tak na balkoně můžete například vlastní jahody nebo cherry rajčátka. 

Photo by Brad Christian on Unsplash

Osvětlení na balkon 

Plánujete strávit na balkoně i dlouhé letní večery a například pozorovat s partnerem hvězdnou oblohu? To vám jen schvalujeme. V případě, že ale chcete trávit na balkoně večery, nepodceňujte výběr osvětlení. 

Velmi oblíbené jsou v posledních letech různé řetězy žároviček či jiných led světýlek, která můžete po balkoně umístit tak, jak se vám bude zrovna hodit. Vybírat navíc můžete z různých typů barev světýlek. 

Romantickou atmosféru mohou na balkoně podpořit také zapálené svíčky. Jestliže ale zapálíte svíčky, musíte dbát zvýšené opatrnosti. 

TIP: Od věci není na balkon pořídit také odpuzovače hmyzu. Hmyz je v letních měsících totiž poměrně otravný a být celý poštípaný od komárů není nic moc. Pomoci vám mohou lampy proti hmyzu, vonné svíčky, aromatické bylinky nebo jiné odpuzovače hmyzu. 

Dekorace na balkon 

Pokud chcete přivést svůj balkon na úroveň dokonalého venkovního posezení, pravděpodobně budete potřebovat také dekorace, které tento prostor zútulní. 

Při výběru dekorací záleží jen a jen na vás. Oblíbené jsou různá ptačí krmítka či budky, zvonkohry, sošky, vázy a další. 

Závěrem 

Věříme, že díky následujícím tipů a další inspiraci, kterou na internetu naleznete, budete schopni na vašem balkoně vytvořit to pravé odpočinkové místo. 

Nezapomeňte dobře pracovat s prostorem, protože jeho možnosti jsou v případě balkonu dosti omezené. Chybět by pro relax a odpočinek neměly pohodlné kusy nábytku, ale také květiny, osvětlení a dekorace. 

Pokud byste si rádi posezení na balkoně protáhli i do babího léta a podzimních měsíců, kdy už bývá chladněji, popřemýšlejte také o možnosti zasklení balkona. Výhod zasklených balkonů se nabízí více.


Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz