Pořídili jste si zrovna nové kancelářské prostory pro práci nebo vám váš šéf dal svolení zařídit si kancelář podle vašeho gusta? V takových případech je třeba pustit se do vybavování a zkrášlování pracovního prostoru! 

Photo by Alexa Williams on Unsplash

Pokud zařizujete kancelář pamatujte na to, že by měla být: 

 • prakticky vybavená a účelná 
 • kvalitně vybavená 
 • bez rušivých vjemů 

TIP: Inspirovat se při zařizování kanceláře můžete skandinávským stylem bydlení. Ten se vyznačuje jednoduchostí, praktičností a minimalismem, který jistě oceníte i ve své kanceláři! 

 

Kancelář je místem, kde pravděpodobně trávíte většinu pracovního dne, ať už za počítačem, nad papíry nebo vyřizováním telefonátů. Proto je potřeba cítit se v kanceláři dobře a pohodlně. Navíc by kancelář měla být také příjemným, podnětným prostředím, kde se bude dobře pracovat vám a případně i vaším kolegům. 

Příjemným bonusem je, když se v kanceláři cítíte dobře nejen vy, ale i lidé, kteří do kanceláře přichází. Jak ale kancelář zařídit tak, aby splnila všechna očekávání a práce vám šla v příjemném prostředí dobře od ruky?

Pohodlí na prvním místě 

To nejzásadnější na celé kanceláři je pohodlí. Potřebujete vytvořit místo, kde se vám bude dobře sedět a pracovat. Pohodlným pracovním místem navíc můžete zvýšit efektivitu práce a to se rozhodně vyplatí! 

Nábytek do kanceláře 

Důležité je tedy vybrat praktický, kvalitní a stylový nábytek, který bude plnit všechny potřebné funkce včetně pohodlného sezení. Pamatujte na to, že kancelář by měla být zařízena hlavně prakticky a jednoduše tak, aby vše bylo po ruce. 

Nejdůležitějším prvkem nábytku bude pravděpodobně váš pracovní stůl a židle. U takového stolu budete sedět klidně i celých 8 hodin pracovní doby! Na co tedy při výběru pracovního stolu a židle myslet? 

 

 • Pamatujte na dostatek úložného prostoru! Pracovní stůl by měl obsahovat šuplíky, přihrádky nebo poličky, do kterých budete moci uložit nejdůležitější papíry a kancelářské potřeby. 

 • Zamyslete se nad velikostí pracovní desky. Nic není horšího než zjistit, že stůl je příliš malý a neustále musíte něco přesouvat, abyste se na něj vůbec vešli. Dobrým řešením pro vás taky mohou být rohové stoly, které poskytují mnohem více pracovního prostoru než stoly klasické. 

 • Důležitým parametrem při výběru kancelářského stolu je také jeho hloubka. Zvlášť pokud je na pracovním stole umístěn počítač, do kterého většinu pracovní doby hledíte, je třeba aby byl umístěn v ideální dálce od vašich očích, a to alespoň 50 cm. 

 • Myslete také na své zdraví a pořiďte si židli a stůl správné výšky a velikosti, aby netrpěla vaše páteř. Běžné kancelářské stoly jsou asi 74 cm vysoké. Pořídit však můžete i stůl s nastavitelnou výškou, u kterého můžete v průběhu dne měnit pracovní pozice - chvíli stát a chvíli sedět. 

 • Vybírejte stůl a židle jako set, předejdete tak problémům, kdy se židle ke stolu nevejde a nemůžete se zasunout tak, jak byste potřebovali. Pokud se přece jen rozhodnete kupovat pracovní stůl a židli zvlášť vše dobře změřte a vyzkoušejte v praxi. 

 

Není to však jen stůl a židle, které budete v kanceláři potřebovat. Hodit se vám budou i členité skříně a police

 

TIP: Pokud vaše kancelář poskytuje dostatek místa, není od věci vytvořit také odpočinkovou zónu pomocí sedací soupravy s konferenčním stolkem. 

Soukromí a eliminace ruchů 

Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio

Pohodlí se dále odvíjí od soukromí, které v kanceláři máte. Takový problém nastává hlavně v okamžiku, kdy je kancelář sdílená a věřte, že soukromí potřebujete i ve chvíli, kdy je vaší kolegyní v kanceláři vaše nejlepší kamarádka. 

Aby byla práce efektivní, je na ní potřeba mít klid. To lze zajistit nejen oddělením pracovních stolů od sebe například dělícími přepážkami, ale také eliminací ruchů z okolního prostředí. 

Často se proto do kanceláří doporučuje umístit koberec, který částečně pohlcuje okolní ruchy a pokud je kancelář umístěna například v centru města, pak také není na škodu odhlučnění stěn. 

Zároveň při zařizování kanceláře myslete také na umístění nábytku. Pracovní stůl by měl být ideálně umístěn tak, abyste viděli na dveře. Zároveň však z hlediska ruchu je dobré neumisťovat pracovní stůl hned vedle dveří nebo celodenně hučící tiskárny. 

Dostatek světla pro zefektivnění práce

Nejen, že dostatek světla může pomoci zefektivnit práce, důležité je kvalitní osvětlení i pro váš zrak. Dosáhnout ho můžete nejen prostřednictvím umělého osvětlení. Využijte i síly denního světla. 

Pokud jsou v kanceláři velká okna, je to rozhodně plus pro vás. V jejich blízkosti by měl být umístěn i pracovní stůl. Doplnit tato okna můžete také o pěkné závěsy a záclony šité na míru, které poslouží nejen jako dekorace, ale mohou být také užitečné. V případě horkých letních dnů mohou v kombinaci s větrákem nebo klimatizací vytvářet příjemné prostředí. 

 

TIP: Víte na co myslet před koupí záclon?

Umělé osvětlení v kanceláři 

Obvykle však nestačí využívat jen přírodních zdrojů světla a pro práci v kanceláři je třeba pořídit i umělé osvětlení. Důležité je jak samostatné centrální osvětlení místnosti, tak malá lampa na pracovní desce stolu. 

Nepodceňujte prostor na kancelářské potřeby 

Při zařizování kanceláře se může stát, že vás celé zařizování kanceláře natolik pohltí, že v podstatě zapomenete přemýšlet nad prostorem pro všechny kancelářské potřeby. Nepodceňte ho! 

I když je samozřejmě důležité přemýšlet i nad veškerými úpravami, uspořádáním věcí a doplňků, kancelářské potřeby jsou obvykle to, co potřebujete mít vždy po ruce a organizačně dobře zvládnuté. Nehledě na to, že někteří kancelářští pomocníci jako jsou skartovačky, tiskárny nebo kopírky, mohou zabírat i poměrně dost místa. 

Vyhraďte si proto dostatek místa na všechny laminátory, řezačky papíru, šanony a desky, kartotéku, stojany, organizéry, ale stojánky na tužky a další drobnosti. 

Doplňky hrají v kanceláři důležitou roli 

Důležitou roli v každé kanceláři hrají také doplňky a drobné detaily, kterých si všimne každý příchozí. Radost by drobné doplňky v kanceláři měli dělat ale především vám. 

Zároveň je třeba vybírat takové, které vás nebudou příliš rozptylovat od práce. Zpříjemnit si prostor můžete jednoduchými dekoracemi, které jsou střídmé a působí spíše nenápadně, popř. plní i nějakou další funkci a jsou tak praktickým doplňkem kanceláře. 

Jakou barvou vymalovat kancelář? 

Ještě předtím, než se podíváme na pár tipů z hlediska doplňků do kanceláře, zamyslíme se společně s vámi nad vhodnými barvami pro vymalování interiéru kanceláře. Barvy stěn mohou totiž výrazně ovlivňovat psychiku, náladu a pracovní tempo. Jaké se hodí do kanceláře? 

Autor/ka fotografie: Nataliya Vaitkevich

 

 • Bílá barva je vhodnou barvou do některých kanceláří. Její výhodou je, že je velmi neutrální a dobře se hodí k jakémukoli nábytku i vybavení. Navíc vytváří pocit seriózního, čistého prostředí a opticky dobře zvětšuje prostor. Pokud zvolíte bílou barvu můžete se potom dobře vyřádit na barevných doplňcích. 

 • Šedá barva je stejně jako bílá neutrální, ale na vymalování všech 4 stěn touto barvou opatrně. Potom může působit celkem nudně a na některé lidi beznadějně. Zachránit situaci však můžete množstvím elegantních, barevných doplňků. 

 • Žlutá a oranžová barva jsou povzbudivé barvy, které podporují dobrou náladu a pracovní temu. Navíc podpoří také tvořivost, dodávají energii k práci a rozjasňují prostor. Dobře se hodí nejen do kanceláře, ale třeba i do zasedacích místností. 

 • Modrá barva je skvělou volbou do kanceláře. Uklidňuje a vyvolává pocit důvěry a odpovědnosti. Hodí se do kanceláří, kde je potřeba analyticky myslet. 

 • Zelená barva je na tom velmi podobně jako barva modrá a hodí se do kanceláří hlavně proto, že podporuje soustředění na práci a zároveň uklidňuje. Tmavší odstíny navíc podporují také kreativní myšlení. 

TIP: Víte jak si zútulnit bydlení a zároveň se vyhnout kýčům? 

 • Růžová a fialová barva jsou barvami, které uklidňují, fialová je navíc velmi inspirativní barvou, která evokuje v mnoha lidech mimo jiné i moudrost. V kancelářích však dejte na tyto barvy pozor, protože mnoho lidí je má podvědomě spojeno s melancholií, meditací a spánkem. Proto se mnohem více hodí například do ložnice než do kanceláře. 

 • Červená barva je ideální barvou spíše pro doplňky než pro vymalování velké plochy. Na velké ploše jako je kancelářská stěna působí spíše agresivně a v lidech může vyvolávat nepříjemné pocity. 

 • Hnědá barva je barvou bezpečí, jistoty a spolehlivosti a pokud se rozhodnete pro vymalování stěn nahnědo, doporučujeme kombinovat tuto barvu s dalšími teplými barvami a vkusnými doplňky. 

 

Drobné dekorace na váš pracovní stůl 

I když jistě většinu místa na vašem pracovním stole zabírají předměty potřebné pro práci, drobný dekorační prvek neuškodí. Jaké předměty zvolit? 

Na stůl můžete umístit malý květináč s kaktusem, rámeček s motivačním citátem nebo fotkou, různé antistresové předměty a pomůcky nebo nenápadné sošky. 

Vsaďte na květiny 

Výbornou volbou z hlediska doplňků do kanceláře jsou zelené květiny. Dalo by se také říct, že čím víc zeleně, tím lépe! Rostliny totiž plní mnoho funkcí v místnosti: 

 • čistí vzduch a absorbují škodlivé látky z ovzduší 
 • zvyšují vlhkost vzduchu 
 • tlumí hluk 
 • potlačují zdravotní problémy jako jsou bolesti hlavy nebo bolavé oči 
 • mají relaxační účinek 
 • vyzdobí každou místnost 
 • mohou zvýšit koncentraci a produktivitu 

 

Rostliny navíc můžete umístit do různých květináčů, třeba i těch závěsných, čímž můžete ušetřit místo na podlaze. 

Jaké rostliny však do kanceláře zvolit? Doporučujeme sáhnout po pěkných a nenáročných pokojových rostlinách, o které se nemusíte přehnaně starat. Těmi jsou například dracéna, fikus, palma, tchýnin jazyk nebo lopatkovec. 

Obrazy a motivační citáty na stěnu 

Elegantní obrazy a motivační citáty jsou to, co může být pro vaší kancelář pomyslnou třešničkou na dortu. Opět ale pamatujte na jednoduchost a střídmost. Takové doplňky mohou skvěle sloužit, ale pokud to s nimi přeženete, budou spíš působit kýčovitě a rozptylovat. 

Co se týče motivačních citátů, držte se těch, které se týkají úspěšné kariéry a profesního života, například: 

 • Cíl je sen, ke kterému napíšete datum (Louise L. Hay) 
 • Uprostřed každého problému se nachází příležitost (Albert Einstein)
 • Jen pílí narůstá dílo, a kdo se práce štítí, ten se věčně potýká s bídou (Hesiodos) 
 • Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu (Kryštof Kolumbus) 
 • Jediný způsob, jak dělat dobře svoji práci, je milovat to, co děláš (Steve Jobs) 

Hodiny 

Tik ťak, tik ťak, dalším praktickým doplňkem kanceláře mohou být i stylové hodiny na stěnu. Mít v práci přehled o čase je velmi důležité. Samozřejmě, čas můžete kontrolovat i na displeji svého mobilního telefonu nebo počítači, ale není nic jednoduššího než zvednout hlavu a vidět čas. 

Navíc hodiny mohou být skutečně skvělým doplňkem místnosti, pokud se vám podaří vybrat takové, které zapadnou do celkového designu vaší kanceláře. 

Tip pro zvýšení důvěryhodnosti v podnikání: věděli jste, že kvalitní hodinky na vaší ruce jsou symbolem spolehlivosti a mohou zvýšit vaší důvěryhodnost? To jsou přesně ty jemné, podprahové signály, kterými si můžete získat zákazníky na svou stranu. 

Photo by Samantha Gades on Unsplash

Zrcadlo

I v kanceláři může mít zrcadlo své místo. Zkontrolovat v něm můžete svůj vzhled před obchodním setkáním, odchodem na byznys schůzku nebo domů. Kromě této funkce může vhodně umístěné zrcadlo opticky zvětšit prostor nebo doplňovat kancelář jako vkusná dekorace. 

Koberec 

V některých kancelářských prostorách koberec pokrývá celou plochu podlahy, v jiných je umístěn alespoň menší koberec na podlaze a v některých kancelářích se s kobercem naopak vůbec nesetkáte. 

Za nás ale koberec do kancelářských prostor můžeme jedině doporučit, protože je praktický, funkční a zároveň může místnosti dodat potřebný šmrnc. 

Závěr

Zařídit si kancelář nemusí být jednoduché, ale po přečtení tohoto článku věříme, že už to pro vás nebude taková věda. Pamatujte především na vaše pohodlí, dejte si na čas hlavně s výběrem pracovního stolu a židle, na které budete trávit většinu pracovní doby. 

Pokud je vás v kanceláři více, je třeba zajistit soukromí každému pracovníkovi. Toho lze docílit adekvátním uspořádáním nábytku nebo používáním oddělovacích ploch. 

V kanceláři však kromě nábytku nezapomeňte ani na uspořádání všech dalších kancelářských potřeb a dekorací, které mohou vašemu pracovnímu prostoru dodat šmrnc. Mějte však na paměti, že jde pořád přece jen o kancelář, pracovní prostor a dekorací by tak mělo být v místnosti spíše střídmě. 


Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz