Milujete květiny? Těšíte se vždy, když dostanete kytici k narozeninám či svátku, a pak se ji snažíte ze všech sil co nejdéle udržovat než vám zvadne? Máte rádi, jak vám květiny rozsvítí váš pokoj? Máme pro vás několik tipů, jak si pomocí květin zkrášlit a rozsvítit váš domov a dodat mu tak tu správnou energii. 

Photo by <a href=

Foto Logan Nolin na Unsplash

Květiny a jejich jedinečnost

Květiny jsou jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak dodat barvu, život a energii jakékoliv místnosti nebo prostoru ve vaší domácnosti. Lze z nich vytvořit krásné dekorace, příjemné zátiší nebo jednoduše vyplnit prázdná místa. 

Nejenže je důležitý samotný výběr květin, ale dále je potřeba myslet na to, jak je použijete. Chcete jednoduché aranžmá, nebo něco složitějšího? Snažíte se o to, aby vám květiny jen vyplnily prázdné místo, nebo chcete, aby to bylo to první, co vás potěší, když přijdete domu?

Bez ohledu na to, co si vyberete, nezapomeňte, že květiny jsou krásným způsobem, jak oživit jakoukoliv část vašeho domova. S trochou fantazie a kreativity můžete vytvořit něco skutečně ohromujícího.

Tip: Pro případ, že máte problém, jak zútulnit váš interiér, a vytvořit tak ten správný dojem vaší domácnosti, mrkněte se na návod, jak jednoduše zútulnit vaši domácnosti

Výběr typu a barvy květin

Při volbě té správné květiny zvažte, jakou atmosféru chcete pomocí květin vytvořit a navodit ve vašem pokoji. Pro uvolněnější a intimnější prostředí zvolte jemnější a křehčí květiny, jako jsou růže nebo lilie. 

Čeká vás romantický večer? Zvolte červené růže nebo jiné klasické romantické květiny. Pro zábavné setkání s přáteli vyzkoušejte směs pestrobarevných květin různých tvarů a velikostí. Nepodceňujte tedy výběr a snažte se vždy přizpůsobit květiny té správné příležitosti nebo události.

Pokud chcete působit výrazným dojmem, zvolte jasnější a odvážnější květiny, jako jsou tulipány nebo slunečnice. Například taková slunečnice dokáže zkrášlit snad každý interiér. Navíc vám vaši místnost krásně rozsvítí a přinese do ní potřebné světlo. U tulipánů máte zase na výběr pestrou škálu barev.

Přemýšlejte tedy nejen o typu květin, ale také i o barvě. Vyberte květiny, které budou doplňovat celkové barevné schéma vašeho domova. Chcete-li působit tlumeněji, držte se bílých nebo krémových květů. Pokud chcete, aby se objevily výraznější barvy, zvolte světlejší květiny, jako je žlutá nebo růžová.

Není vůbec na škodu přidat ke květině trochu zeleně. Právě zeleň vám pomůže vyplnit prázdná místa a dodá aranžmá další texturu. Můžete zvážit použití kapradin, břečťanu nebo eukalyptových listů. Navíc samotná květina bude působit mnohem bohatěji a vytvoří tak lepší celkový dojem. 

Vázání kytice

Začněte zastřižením stonků květin tak, aby byly všechny stejně dlouhé. Poté květiny naaranžujte do vázy nebo nádoby tak, aby byly rovnoměrně rozložené.

Dále vezměte květinový drát či šňůrku a omotejte jej kolem základu kytice těsně pod květy. Ujistěte se, že je drát dostatečně pevný, aby udržel květiny na místě, ale ne tak pevný, aby poškodil stonky. Poté drátek upevněte pomocí květinové pásky.

Nyní je čas začít vázat stuhu. Ustřihněte stuhu a udělejte smyčku kolem základu kytice, těsně pod drátem. Poté udělejte druhou smyčku kolem první smyčky a protáhněte konce stuhy vzniklým otvorem. Stužku pevně utáhněte a tento postup opakujte, dokud nebude celá kytice pokrytá stuhou.

Pro ještě lepší vizuální stránku můžete celou kytici doplnit o dekorační papír či listy, které dodají květině ještě lepší tvar. Nezapomeňte, že musíte dbát i na výběr vázy tak, aby společně s květinou tvořily jednotný celek.

Váza a její tvar

Foto od五玄土 ORIENTO na Unsplash

Foto od五玄土 ORIENTO na Unsplash

Váza je nezbytnou součástí každé kytice. Nejenže drží květiny na místě, ale také jim poskytuje oporu a stabilitu. Existuje mnoho různých typů a stylů váz, takže výběr té správné může být trochu obtížný. 

Správná váza ukáže květiny v jejich nejlepším světle a pomůže jim déle vydržet. Zde je několik tipů, které vám pomohou vybrat dokonalou vázu pro vaši příští kytici.

První věc, kterou je třeba zvážit, je velikost vázy. Ujistěte se, že váza je dostatečně velká, aby se do ní vešla velikost kytice, kterou máte připravenou či kterou chcete koupit. Mějte na paměti, že váza bude muset být také naplněna vodou, takže si nevybírejte příliš malou.

Dále se podívejte na tvar vázy. Tvar vázy může pomoci zvýraznit určité rysy květin. Například vysoká, štíhlá váza je ideální pro dlouhé stonky růží nebo snad lilie. Zato široká, mělká váza je ideální pro kytici sedmikrásek nebo jiných květin s krátkými stonky.

V úvahu je třeba vzít také strukturu vázy. Hladká, lesklá váza bude mít jiný vzhled než drsná, matná váza.

V neposlední řadě zvažte materiál, ze kterého je váza vyrobena. Skleněné vázy jsou klasické a elegantní, ale mohou být také křehké. Pokud hledáte něco trochu jiného, zkuste kovovou vázu.

Pamatujte také na to, že váza by měla ladit s okolím místnosti. Tedy pokud máte obývací stěnu do černé barvy a například lahvově zelenou sedačku, na obývací stěně se bude krásně vyjímat lahvově zelená váza. Celkový vzhled místnosti mohou doladit i pěkné záclony barevně laděné ke zbytku nábytku.

Ozdobné doplňky

Pokud chcete přidat barevný nádech vašemu domovu, poohlédněte se po polštářích, kobercích nebo uměleckých dílech ve vámi preferovaném odstínu. Pokud chcete být decentnější, zkuste svícny nebo svíčky. Chcete-li přidat vizuální zajímavost, kombinujte různé materiály, jako je dřevo, sklo, kov a látka.

Svíčky jsou dalším oblíbeným dekoračním doplňkem, a to z dobrého důvodu. Nejenže úžasně voní, ale mohou také pomoci vytvořit relaxační atmosféru. Pokud hledáte něco jedinečného, zkuste si vybrat vonnou svíčku, která odráží váš osobní styl.

Použití dekorativních polštářů pro zútulnění vašeho domova je rovněž tou správnou volbou. Mohou dodat tu správnou barvu, vzor a texturu každé místnosti, a mohou tak být skvělým způsobem, jak vyjádřit váš osobní styl.

Při nákupu dekorativních polštářů je třeba mít na paměti několik věcí. Zaprvé se musíte rozhodnout, jakou velikost potřebujete. Polštáře najdete v nejrůznějších velikostech, od malých akcentových polštářů až po velké podlahové polštáře.

Dále si budete muset vybrat materiál. Polštáře mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně bavlny, lnu, vlny a dokonce i kůže. Zvažte, co bude ve vašem prostoru a s vaším stávajícím dekorem nejlépe ladit.

A co styl polštáře? Chcete něco klasického nebo moderního? Vzorované nebo jednobarevné? Dekorační polštáře se vyrábějí v nejrůznějších stylech, takže jde jen o to, najít ten ideální pro vás. Třeba takové sametové polštáře vám pomůžou krásně zútulnit obývací pokoj.

Nakonec si místnost vyzdobte pomocí fotografií, drobností a dalších předmětů, které odrážejí vaši osobnost. Kombinováním různých prvků můžete vytvořit jedinečný prostor, který bude pro vás ideální a to pravé, když přijdete domu pozdě večer z práce.

Umělé kytice

Vzhledem k tomu, že stále více lidí dává přednost umělým květinám před čerstvými, stojí za to, podívat se na výhody těchto krásných květin. Umělá kytice může při správné péči vydržet celý život, zatímco čerstvá kytice obvykle vydrží jen týden nebo dva.

Další velkou výhodou umělých kytic je, že pokud chcete určitý druh květiny, na kterou zrovna není sezóna, můžete ji nahradit právě umělou kyticí. Pokud vám záleží na životním prostředí, jsou umělé kytice také skvělou volbou.

Umělé kytice můžete poskládat, jak chcete. Na rozdíl od čerstvých květin, které je nejlepší nechat tak, jak jsou, můžete umělé květiny libovolně přeskládat. 

Dále jsou umělé kytice ideální volbou pro alergiky. Pokud jste alergičtí na pyl, můžete se i tak těšit z krásy květin, aniž byste trpěli kýcháním nebo slzením očí. 

No a nakonec je tu fakt, že se nemusí zalévat a ušetří tak spoustu času i peněz v případě, že patříte mezi ty, kterým odejde i kaktus.

Pokud tedy hledáte dlouhotrvající způsob, jak se těšit ze svých oblíbených květin, který není náročný na údržbu, umělé kytice jsou skvělou volbou. Při správné péči mohou vydržet celý život a poskytovat vám dlouhá léta potěšení.

A něco navíc…

Foto Katsia Jazwinska na Unsplash

Pokud rádi trávíte čas aranžováním květin, ale nemáte vždy po ruce čerstvé květiny, skvělou volbou pro výrobu jednoduchých dekorací na zútulnění prostoru jsou také sušené květiny. Ty najdete v mnoha obchodech a jsou k dostání v různých barvách a druzích.

Při výběru sušených květin pro aranžování zvažte celkový vzhled, kterého se snažíte dosáhnout. Pokud chcete dosáhnout přirozenějšího vzhledu, vybírejte květy, které mají podobnou barvu jako čerstvé květiny, které obvykle používáte. Chcete-li dosáhnout pestřejšího aranžmá, zvolte směs květů v pestrých barvách.

Jakmile máte květiny, je čas začít aranžovat! Nejprve začněte přidávat největší květy a poté je doplňte menšími. Použijte různou délku, abyste vytvořili zajímavé aranžmá. A nebojte se experimentovat - krása sušených květin spočívá v tom, že je můžete znovu a znovu aranžovat, dokud nedosáhnete dokonalého vzhledu.

Jednou z nejlepších věcí na sušených květinách je, že vydrží několik týdnů nebo dokonce měsíců. Dbejte jen na to, abyste je uchovávali mimo přímé sluneční světlo a vlhkost, protože obojí může způsobit vyblednutí barvy. S trochou péče se z vašeho aranžmá budete těšit ještě mnoho týdnů.

Při aranžování květin neexistují žádná pravidla a fantazii se meze nekladou, takže se bavte a buďte kreativní!


Daniela Vaková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače