Květiny jsou něco, co vykouzlí úsměv na tváři ne jedné ženě. Jsou nádherné, něžné a přináší způsob, jak vyjádřit svou lásku, péči, poděkování i omluvu. Nic vám ale nebrání darovat květiny také jen tak pro radost. 

Photo by Adam Rhodes on Unsplash

Navíc ne v každém případě musíte za květiny utrácet peníze. Krásné kytice můžete vytvořit i sami z lučních květů. Taková kytice má přidanou hodnotu navíc v tom, že jste ji pro někoho sami uvázali. 

Inspirace: Podívejte se na další originální dárky, kterými můžete potěšit vaše blízké.

Luční kvítí je navíc v posledních letech stále více in, objevuje se dokonce i na mnoha svatbách nebo jako dekorace v domácnostech. Víte, jak můžete vytvořit krásné kytice z lučních květů i vy? 

1. Zamyslete se nad barvami 

Vždy je dobré mít nějakou vizi. To platí i o kytici z lučních květů. Než tedy začnete trhat jednotlivá kvítka, rozmyslete si, jak chcete barevně svou kytici sladit. Rozkvetlé louky většinou hýří velkým množstvím barev, a tak máte doopravdy z čeho vybírat.

 

Tip: Při tvorbě kytic z lučního kvítí se nebojte experimentovat. Mezi luční kvítí můžete přidat i květiny řezané, umělé květiny nebo jiné dekorace.  

 

Výhodou lučních kytic je při jejich vázání hlavně to, že mohou být skutečně velmi pestrobarevné. Nedoporučujeme vám kombinovat dohromady všechny výše zmíněné barvy, ale nemusíte se bát sáhnout například po třech nebo čtyřech odstínech různobarevných květin. 

2. Zmapujte terén a vyrazte na lov nejhezčích květů 

Photo by Stephan Eickschen on Unsplash

Nabízí se otázka, kam na luční kvítí vyrazit. Samozřejmě, že do přírody. Zamyslete se nad tím, kde se ve vašem okolí nachází největší louky a pole. Dívejte se kolem sebe, když jezdíte autem nebo vyrážíte na vycházky do přírody, určitě vás něco cvrnkne do nosu. 

Ideální samozřejmě je, pokud na rozkvetlou louku narazíte jen tak náhodou. Ty nejkrásnější však naleznete u nás na horách. Horské louky jsou většinou rozlehlé a plné různobarevných květů a pokud tedy chcete svou milou překvapit tou nejkrásnější květinou, vyrazte společně na hory, zmapujte si terén a překvapte ji uvázáním kytice přímo před jejíma očima mezi horskými hřebeny. 

Zároveň dávejte při svých toulkách pozor, abyste neutrhli chráněné a ohrožené druhy rostlin. V Krkonoších jsou přísně chráněnými rostlinami zvonek český, svízel sudetský nebo hořeček český, v Beskydech je to chrpa měkká, vstavač mužský a osmahlý, ďáblík bahenní nebo rosnatka okrouhlolistá. 

3. Květiny očistěte 

Když profesionálové vážou kytice, vždy vybírají pouze čisté, neponičené květy, zkrátka ty nejkrásnější, protože jen z těch nejkrásnějších částí můžete vytvořit nejkrásnější celek. Už při výběru květin na louce se snažte vybírat a netrhejte všechno, co vám přijde pod ruku. 

Následně je třeba květiny očistit od všech přebytečných listů, trnů, kořínků a popřípadě dalších nečistot.

4. Květinu važte od středu

Photo by Tara Evans on Unsplash

Když začínáte vázat květinu, vždy začínejte od jejího středu. Pamatujte na to, že střed kytice je její dominanta. Umístit byste tak k sobě nejprve měly nejvíce výrazné, pestrobarevné květiny, které chcete, aby hrály prim. 

Následně kolem okolí přidávejte další, méně výrazné květiny až k těm co nejvíce neutrálním - těmi jsou zelené rostliny a často také drobná bílá kvítka. 

Pokud se vám něco nezdá, vždy můžete květ odebrat a vyměnit za jiný. Cílem je, aby kytice působila co nejvíce harmonicky a líbila se vám. 

Na konec nezapomeňte kytice svázat. Ideální jsou přírodní provázky v hnědé barvě. Když už jste vytvořili tak krásné přírodní dílo, nezabijte ho červenou mašlí. 

5. Zapomeňte na symetrii 

Častou chybu amatérských vazačů květin, kterými jste s největší pravděpodobností i vy, je, že se snaží, aby květina byla co nejvíce symetrická. Pokud ale vážete kytice z divoce rostoucích květů, divokost by měla být zachována i ve výsledné kytici. 

Hlídejte si barevnost, aby kytice lahodila oku, ale o to, jestli máte vlevo o dva květy více než vpravo, se starat opravdu nemusíte. Popusťte uzdu fantazii a uvidíte, že s výsledkem své práce budete spokojeni. 

Květiny nemusí být ani všechny v jedné rovině. Pro kytice z lučního kvítí je naopak velmi typické, že jsou takové celé střapaté. Dodává jim to na originalitě a příjemném živém vzhledu.

Inspirace: Víte, jak s pomocí techniky decoupage můžete vytvořit krásné květináče pro další rostliny ve vaší domácnosti?

6. Myslete na čerstvost 

Čerstvost květů je alfou a omegou každé kytice. A o lučním kvítí to platí dvojnásob. Luční kvítí totiž není nijak ošetřeno proto, aby vydrželo tak dlouho krásné, jako je tomu například u řezaných růží v mnoha květinářstvích. 

Ideální je, pokud můžete kytice z lučního kvítí uvázat přímo v den, kdy ji budete darovat. Aby vám kytice vydržela co nejdéle čerstvá, umístěte ji do studené čisté vody a přesuňte na chladné místo. 

Pokud chcete, aby kytice vydržela „jako nová” co nejdéle, vyzkoušejte některé z babských rad. Podle některých můžete: 

Luční kvítí v různém ročním období

Photo by Daiga Ellaby on Unsplash

I když je lučního kvítí nespočet a každá vaše kytice uvázaná přímo v přírodě bude originální a jedinečná, přece jen existují limity. V každém ročním období totiž na loukách i v přírodě naleznete jiné květy, které mohou určit styl kytice, kterou nakonec uvážete. 

Jarní luční kvítí 

Jaro je ideálním obdobím pro vázání kytic z lučního kvítí. I když se příroda teprve probouzí ze zimního spánku, během celého jara můžete najít mnoho nádherných květů při svých toulkách přírodou. Rozkvetlou louku zatím budete hledat marně, ale nádherné květy naleznete na zahradách, u potoka nebo v lesním porostu. 

Tip: Při svých toulkách se naučte využívat reflexní prvky a pásky na ruku pro lepší viditelnost.

 

Jaké jsou oblíbené rostliny do jarní kytice z lučních květů? Jsou to především tyto rostliny: 

 

Pozor! Než někomu darujete kytici šeříku zjistěte si, zda není obdarovaný na šeřík alergický. 

 

Mezi další rostliny, které lze na jaře využít patří vrba, kerblík, kapradiny neo orlíček zahradní. 

Letní luční kvítí 

Léto je ideálním obdobím pro výlety do přírody, kempování i vázání kytic z lučního kvítí. Čeká na vás totiž největší výběr nádherných rostlin. 

 

Tip výlety do přírody: Zažijte letní dobrodružství v přírodě s kvalitními hamakami.

 

Patří mezi ně například: 

 

 

V letních měsících se nemusíte bát ani dalších květin, využívat můžete také bylinky, jako je třeba máta nebo jitrocel. 

Podzimní kytice 

Photo by Ella Wei

Na podzim se už příroda pomalu připravuje k zimnímu spánku. Na kytici však není pozdě. Luční kvítí už asi moc nenaleznete, ale pořád se dají vytvořit nádherné kytice. Využít můžete: 

Zimní kytice 

Vytvořit kytici v zimních měsících, kdy je všude venku sníh a mráz, může být skutečně oříšek. Využít ale můžete například jmelí, kapradí, jehličí, eukalyptus nebo sukulenty. Doplnit je můžete o řezané nebo umělé květy. 

Shrnutí 

Uvázat si luční kytici není nic těžkého, pokud člověk ví, jak na to. Přitom darovat vlastnoručně uvázanou kytici mnohým obdarovaným může vyrazit dech a opravdu velmi mile překvapit. Najednou to není jen o tom, že jste květinu koupili, ale dali si práci s jejím uvázáním. 

Nebojte se experimentovat, kytice z lučního kvítí mohou být tak trochu divoké a pestré. Přidat do nich můžete i jiné přírodniny, řezané rostliny nebo jiné dekorace. 

Důležité je také vědět, kam na ty nejkrásnější květy v každém ročním obdobím vyrazit. V letních měsících naleznete ty nejkrásnější na horských loukách. 

 

Tip: Vyrazte na výlet do Beskyd i s ubytováním, jistě při svých výletech narazíte na mnoho rozkvetlých luk. 

 

Věřte, že kyticí z lučních květů můžete potěšit nejen přítelkyni, ale také maminku nebo kamarádku, a tak se luční kytice stává originálním dárkem a překvapením, které může potěšit a rozzářit i naprosto obyčejné dny. 


Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista