Styl Provence je provinční francouzský interiérový design, který souvisí s lehkými jižními styly. Vstřebal staleté tradice francouzských venkovských domů a nepřehlédnutelnou krásu Azurového pobřeží. Provence neboli ,,francouzský venkov" je velmi oblíbený mezi lidmi, kteří se snaží vnést do svého domova nádech venkovského kouzla a zároveň zachovat eleganci francouzského domu. Ukážeme vám několik inspirací, jak provensálský styl zakomponovat i do vašeho domu či bytu.

Fotka od Hans z Pixabay 

Základy provensálského stylu

Provensálský styl je jedinečnou kombinací francouzských a italských designových prvků. Vyznačuje se používáním jasných barev, výrazných vzorů a přírodních materiálů. Tento styl vznikl ve francouzské oblasti Provence na počátku 20. století a od té doby se rozšířil do dalších částí světa.

Provensálský styl je často spojován s Francouzskou riviérou a často se používá v plážových domech a jiných nemovitostech na pobřeží. Tento styl je oblíbený také na venkově, kde se používá ve venkovských domech a na farmách.

Provensálský styl je definován používáním jasných, výrazných barev. Nejčastějšími barvami používanými v provensálském designu jsou modrá, žlutá a oranžová. Tyto barvy se používají k vytvoření živé a veselé atmosféry.

Provensálský design se vyznačuje také používáním výrazných vzorů. Časté jsou květinové vzory, pruhy a kostky. Tyto vzory se často používají na látkách, tapetách a podlahách.

V provensálském designu se také hojně používají přírodní materiály. Kámen, dřevo a hlína jsou běžné materiály používané v provensálských domech. Například masivní nábytek s drobnými oděrkami je perfektním doplňkem. Tyto materiály dodávají prostoru hřejivý a přirozený pocit.

Prvky provensálského stylu

V Provence svítí slunce téměř každý den. Světlo je intenzivní a barvy zářivé. Krajina je plná olivovníků, levandulových polí a vinic. Pro provensálský styl jsou charakteristické jednoduché přírodní materiály a důraz na světlo a barvy.

Domy v provensálském stylu mají často štukové stěny a terakotové střechy. Exteriéry jsou obvykle natřeny světlou barvou, například bílou, béžovou nebo světle modrou. Okna jsou často velká a klenutá.

Interiéry domů v provensálském stylu jsou vzdušné a plné světla. Stěny jsou obvykle vymalovány světlou barvou a podlahy jsou často rovněž obloženy světlou dlažbou. Nábytek je obvykle jednoduchý a přírodní, s důrazem na pohodlí.

Provensálský styl je především o užívání si venkovního prostředí. Domy v tomto stylu mají často velké venkovní prostory, jako jsou terasy a zahrady. Tyto prostory jsou často zdobeny barevnými dlaždicemi, rostlinami v květináčích a venkovním nábytkem.

Interiéry v tomto stylu jsou také naplněny svěžestí slaného vánku, pikantností provensálských bylin a opojnou vůní levandule. Půvab provinčního pohodlí a útulnosti se v něm snoubí se starobylostí a luxusem. V mnoha ohledech souzní s venkovským stylem, se sotva postřehnutelnou elegancí francouzského panství. Co je tedy styl Provence?

Charakteristické rysy provensálského stylu v dekoraci:

 • Teplé pastelové barvy
 • Štuková úprava stěn
 • Přírodní materiály s přírodní strukturou
 • Zestárlý nábytek s oděrkami, patinou a řezbami
 • Hojnost čerstvých květin a bylinek
 • Porcelánové a keramické figurky
 • Strop s dřevěnými trámy
 • Kované dekorační prvky
 • Květinové vzory

Francouzská Provence se v moderních interiérech vyznačuje množstvím světla a teplých přírodních odstínů. Tento zdánlivě rustikální styl již dávno není výsadou pouze venkovských domů a stal se nedílnou součástí městských obydlí.

Atmosféru Provence si do svého domova může přenést každý. K tomu není nutné zařizovat velké opravy nebo provádět rozsáhlé přestavby. Stačí jen přidat do interiéru několik výrazných detailů, jako jsou například přírodní tkaniny a přírodní materiály. 

Barevná paleta francouzského venkova

Provence styl vytváří pocit Středozemního moře. Právě díky provensálským barvám budete vědět, jak sladit jednotlivé styly bydlení.  V tomto venkovském stylu se používají převážně klidné, pastelové, sluncem opálené barvy. Hlavní barvy stylu Provence jsou jemné a něžné. K těm nejoblíbenějším patří následující barvy:

 • Bílá
 • Písková
 • Krémová
 • Tlumená žlutá
 • Světle modrá
 • Světle zelená
 • Levandulová

Zvláštní pozornost je třeba věnovat odstínu vysušené hlíny a syté barvě mořské vlny. Tuto barevnou paletu je důležité dodržovat jak v nástěnných dekoracích, tak v dekoracích a textilních prvcích. 

Zároveň by měl nábytek zůstat o něco světlejší a harmonicky vyniknout na pozadí pastelových barev stěn. Ošoupané předměty, nerovnosti a dekorativní praskliny pomohou vytvořit potřebný efekt stárnutí a dojem povrchů spálených jižním sluncem.

Fotka od Guy Dugas z Pixabay 

Stěny, podlaha a strop

Štuk je hlavním způsobem výzdoby stěn v rámci stylu Provence. Aby se co nejvíce přiblížila stylu, je štuková úprava nanášená nerovnoměrně, s výčnělky a nerovnostmi. Vypálená a lysá místa jsou v tomto interiéru absolutním vrcholem. Techniku strukturovaného štuku můžete použít jako určité tipy, jak si vytvořit moderní a funkční domov

Tapety nejsou v provensálském domě úplně běžné. Přesto je můžete z pohodlných důvodů použít. V takovém případě lze iluze neupraveného povrchu dosáhnout tradiční papírovou tapetou s reliéfem imitujícím štukový povrch. Design bytu v provensálském stylu umožňuje také použití tapet s květinovým vzorem.

Dřevěné panely se poměrně často používají k povrchové úpravě stěn. V interiéru francouzského venkovského domu se doporučuje natírat tyto panely především bílou barvou. To je výrazný rozdíl mezi provensálským stylem a jinými venkovskými styly, kde se většinou používá přírodní odstín dřeva. 

Dokončovací práce v kuchyni se od ostatních místností značně liší. Zde se k výzdobě nejčastěji používá přírodní kámen, cihly nebo různobarevná mozaika. Kromě toho jsou v tomto stylu běžné štukové lišty v podobě větví a vinné révy na stěnách.

Dveře a okenní rámy jsou vždy dřevěné, natřené bílou barvou. Mohou být uměle zestárlé nebo zdobené pomocí květinových maleb. Pro co největší využití přirozeného světla se používají interiérové dveře se skleněnými vložkami. K tomuto stylu se dokonale hodí francouzské okenní dveře. V bytovém designu je lze nahradit mřížkovými okny.

Dlaždice a dřevěná prkna jsou klasickou podlahou v provensálském stylu. Typicky je třeba použít světle hnědou nebo terakotovou dlažbu se zkosenými rohy. Co se týče dřevěných podlah, ty se natírají nebo ponechávají bez úpravy. 

Stejně jako u stěn a nábytku se i při povrchové úpravě podlah uplatňuje efekt ,,stárnutí". Styl francouzského venkovu nepoužívá koberce, parkety, linoleum ani laminát. Stropy v provensálském stylu jsou obvykle jednoduše bílé nebo natřené ve světlých tónech. 

V designu venkovského domu nebo bytu s vysokými stropy se často používají dekorativní nebo původní stropní trámy. Zpravidla jsou pokryty kontrastní barvou. Například ale v malé ložnici s nízkým stropem bude takové řešení vypadat poměrně nevhodně.

Záclony, textilie a květiny - neměnné součásti francouzské pohody

Lehkost a jednoduchost provensálského stylu je zřetelně vidět na výzdobě oken. Tradičně se v domech tohoto francouzského regionu nacházela malá okna směřující do zahrady. Záclony se nepoužívaly, protože jednoduše nebyly nutné. 

Příležitostně byla okna zdobena jemnými závěsy, které snadno propouštěly proudy vzduchu a světla. Vzdáváme-li hold tradicím, pro zdobení oken, je lepší zvolit beztížný tyl nebo satén.

Protože Provence je venkovský styl, v interiérech převládají přírodní tkaniny. V dekoru se nejčastěji používá bavlna, len, mušelín a vlna. Barvy textilií jsou obvykle tlumené nebo seprané. 

Když se snažíte vytvořit provensálskou útulnost, nezapomeňte na květované, pruhované a kostkované látky. Pro podtrhnutí středomořského stylu Provence je vhodné do designu přidat mušle a dokonce i rybí sítě.

Ve snaze přiblížit se co nejvíce přírodě mohou být v interiéru ve francouzském venkovském stylu jako dekorace použity živé nebo sušené rostliny. Váza s květinami nepochybně dodá interiéru svěžest, nasytí ho pestrými barvami a umocní pocit venkovského bydlení. 

Použijte květiny, které jsou v tomto regionu běžné: kosatce, máky, slunečnice a především známé levandule. Spolu s kovanými příčkami a dřevěnými policemi, květináčem s rostlinami můžete prostor také zónovat. Květinové motivy a zelené listy budou skvěle vypadat na závěsech, přehozech a obrazech.

Photo by Claudio Carrozzo on Unsplash

Nábytek v provensálském stylu

Provence nábytek v sobě spojuje dvě vlastnosti: eleganci a funkčnost. Hlavní důraz je vždy kladen na materiál, ze kterého je nábytek vyroben. Výhodu má světlé dřevo: ořech, kaštan, jasan, dub. Povoleno je použití proutí a kovaných prvků. Rozhodně však nejsou vhodné moderní syntetické materiály.

Truhly, skříně na nožkách, židle s vyřezávanými prvky a různé podstavce se spoustou zásuvek jsou klasickým interiérovým vybavením ve stylu Provence. Nejčastějšími barvami jsou šedá a bílá s prvky umělého stárnutí (oděrky, praskliny, vrypy). Čalouněné velké kusy nábytku (pohovky, křesla a pufy) jsou obvykle v tlumených odstínech s barevným vzorem.

Kuchyně v designu ve stylu Provence

Jak víme, kuchyně je srdcem a duší domu. V dnešní době je provensálský styl v designu kuchyně velmi oblíbený, ať už se jedná o venkovský dům nebo městské obydlí. Do interiérů v klasickém stylu se přidává stále více provensálských prvků, což příjemně zjemní přísné linie, díky tomu také dosáhnete požadované útulnosti a atmosféry pohostinnosti.

Provensálský styl vždy znamená zvláštní pozornost věnovanou detailům. Proto je velmi důležité vyplnit světlou kuchyni světlými akcenty, jako je:

 • kuchyňské nádobí ve venkovském stylu
 • dekorativní malované talíře
 • květináče s květinami
 • hliněné hrnce
 • nádoby s kořením a bylinkami
 • košíky se snítkami levandule
 • ozdobné láhve s olejem
 • kulinářské knihy a další

Kuchyňské dekorace ve stylu Provence jsou nejen krásné a útulné, ale také multifunkční. Například otevřené police mohou v závislosti na umístění sloužit jako vhodné dekorace nebo být úložným prostorem pro kuchyňské náčiní. 

Moderní vybavení se obvykle skrývá za fasádami. Mikrovlnná trouba a rychlovarná konvice budou v takovém rustikálním prostředí působit trochu směšně, jak kdyby tam ani neměly patřit.

Obývací pokoj ve stylu Provence

Styl Provence v obývacím pokoji se vyznačuje sluncem, otevřeností a sytostí. Drsné stěny a opět jakýsi ,,zestárlý” nábytek se zde harmonicky prolínají s porcelánovými figurkami, proutěnými košíky, krabicemi, dekoračními ptačími klecemi a rámečky s rodinnými fotografiemi. Venkovského kouzla ještě více dosáhnete s pomocí staré konvice, kbelíků a džbánů jako vázy nebo květináče pro pokojové rostliny.

Co se týče osvětlení v obývacím pokoji, je velmi důležitý vzhled svítidel. Nejharmoničtěji budou zpravidla působit kované konstrukce, jako jsou lustry, svícny a stojací lampy. Asi úplně nezabodujete s LED podsvícením a bodovým systémem. Ty jsou pro provensálský styl tabu.

Fotka od Hans z Pixabay 

Koupelna ve venkovském stylu

Styl Provence v koupelně, stejně jako v interiéru celého domu, znamená hojnost jasného slunečního světla. Proto je okno v koupelně nutností. Může mít jakýkoliv tvar a velikost.

Všechny interiérové prvky a nábytek v koupelně musí odpovídat rustikálnímu stylu. Mohou to být dřevěné stoličky a lavice s efektem odlupující se barvy. Barevnou paletu nábytku tvoří bílé, modré a olivové odstíny s použitím kovových částí. Nábytek s prvky z plastu a nerezové oceli nejsou ideálním volbou.

Vhodným doplněním koupelny je vana na kovaných nožkách a k ní oválné umyvadlo s bronzovými bateriemi. Ideálním doplňkem budou i dřevěné police s proutěnými koši pro uložení hygienických potřeb. I zde můžete s klidem přidat sušenou levanduli jako dekoraci.

Provence styl v designu ložnice

Provensálská ložnice je ideální pro romantiky. Rysy prosluněného středomořského šarmu jsou vysledovatelné v každém detailu. Okna krásně orámují vkusné garnýže, nejlépe bílé barvy.

Pro výzdobu velké ložnice použijte obrazy, textilie, květiny a rostliny v hojném množství. Eleganci dodá závěsné osvětlení. Lustr s ovládáním světla je pro takovou místnost nejpohodlnější a nejpraktičtější variantou osvětlení.

Provensálský dětský pokoj

Vytvoření dětského pokoje v provensálském stylu otevírá neomezený prostor pro kreativitu. Můžete sem umístit malou knihovnu nebo vytvořit dětskou čajovou zónu s roztomilými drobnými doplňky.

V barevné paletě jsou vítány pastelové odstíny. Pokud jsou okna místnosti orientované na východ, doporučujeme prostor vyzdobit chladnějšími modrými a levandulovými tóny. V případě místnosti s okny na západ použijte teplejší provedení. Můžete také experimentovat a vybrat jednu ze stěn s tapetou s květinovým potiskem nebo dekorativní malbou.

V interiéru dětského pokoje je lepší použít proutěné koše na hračky. Záclony, přehozy a polštáře by měly být vybrány pouze z přírodních materiálů.

Chodba a předsíň ve francouzském venkovském stylu

Provence a jeho typický styl je ideální pro malou chodbu, protože zde krásně využijete vlastní světlé barvy, které opticky rozšiřují prostor. V minimalistickém prostoru postačí věšáky, lavice a malá skříň. Ještě větší kouzlo vnese větší stojací zrcadlo v dřevěném rámu.

Vytvořte si pomocí těchto tipů provensálský interiér, který bude neobvyklý, útulný a pohodlný domov a potěší nejen vás, ale i vaše hosty.


Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista