Květiny jsou něco, co vykouzlí úsměv na tváři ne jedné ženě. Jsou nádherné, něžné a přináší způsob, jak vyjádřit svou lásku, péči, poděkování i omluvu. Nic vám ale nebrání darovat květiny také jen tak pro radost. 

Photo by Adam Rhodes on Unsplash

Navíc ne v každém případě musíte za květiny utrácet peníze. Krásné kytice můžete vytvořit i sami z lučních květů. Taková kytice má přidanou hodnotu navíc v tom, že jste ji pro někoho sami uvázali. 

Inspirace: Podívejte se na další originální dárky, kterými můžete potěšit vaše blízké.

Luční kvítí je navíc v posledních letech stále více in, objevuje se dokonce i na mnoha svatbách nebo jako dekorace v domácnostech. Víte, jak můžete vytvořit krásné kytice z lučních květů i vy? 

1. Zamyslete se nad barvami 

Vždy je dobré mít nějakou vizi. To platí i o kytici z lučních květů. Než tedy začnete trhat jednotlivá kvítka, rozmyslete si, jak chcete barevně svou kytici sladit. Rozkvetlé louky většinou hýří velkým množstvím barev, a tak máte doopravdy z čeho vybírat.

 • Základem každé kytice by měla být barva zelená, kterou do každé kytice dostanete prostřednictvím listů, stonků a nerozkvetlých rostlin. Zelená je barvou, která vyjadřuje zdraví a odolnost, je barvou uklidňující a optimistickou. 

 • Oblíbená jsou růžová kvítka. Růžové květy symbolizují veselost, laskavost, radost, nevinnost a dobře se kombinují i s dalšími barvami, jako je například modrá, bílá nebo fialová. Mezi takové květy patří například plané růže, prvosenky, kohoutek luční nebo jetel. 

 • V kytici z lučních květů dobře působí také fialová. Fialová barva květin je obecně spjata s hrdostí, obdivem nebo úspěchem. Záleží však také na odstínu květů. Například světle fialová působí velmi žensky a elegantně. Mezi zástupce fialových květin patří například levandule, šeřík, orlíček nebo plamének. 

 • Kytice laděná do modrých odstínů působí na mnoho lidí velmi uklidňujícím dojmem. Modrá barva je totiž obecně symbolem vyrovnanosti a otevřenosti. Mezi zástupce modrých květů patří například pomněnka nebo hadinec. 

 • Bílé květy jsou spojovány s úctou, pokorou, nevinností a krásou a dobře se kombinují snad s každou jinou barvou. Bílou barvu můžete do kytici dostat prostřednictvím kopretin, heřmánku, řebříčku nebo krásenky. 

 • Ani žlutá barva květů není špatnou volbou. Žlutá barva květů je dobrou volbou i pro kamarádky, protože obecně je barvou přátelství, štěstí a radosti. Zástupci žlutých květů jsou například slunečnice, štírovník nebo křivatec.   

 • Podobně je tomu s barvou oranžovou, která je plná života, štěstí a odvahy. Zástupcem oranžových květin je například jestřábník oranžový. 

 

Tip: Při tvorbě kytic z lučního kvítí se nebojte experimentovat. Mezi luční kvítí můžete přidat i květiny řezané, umělé květiny nebo jiné dekorace.  

 

Výhodou lučních kytic je při jejich vázání hlavně to, že mohou být skutečně velmi pestrobarevné. Nedoporučujeme vám kombinovat dohromady všechny výše zmíněné barvy, ale nemusíte se bát sáhnout například po třech nebo čtyřech odstínech různobarevných květin. 

2. Zmapujte terén a vyrazte na lov nejhezčích květů 

Photo by Stephan Eickschen on Unsplash

Nabízí se otázka, kam na luční kvítí vyrazit. Samozřejmě, že do přírody. Zamyslete se nad tím, kde se ve vašem okolí nachází největší louky a pole. Dívejte se kolem sebe, když jezdíte autem nebo vyrážíte na vycházky do přírody, určitě vás něco cvrnkne do nosu. 

Ideální samozřejmě je, pokud na rozkvetlou louku narazíte jen tak náhodou. Ty nejkrásnější však naleznete u nás na horách. Horské louky jsou většinou rozlehlé a plné různobarevných květů a pokud tedy chcete svou milou překvapit tou nejkrásnější květinou, vyrazte společně na hory, zmapujte si terén a překvapte ji uvázáním kytice přímo před jejíma očima mezi horskými hřebeny. 

Zároveň dávejte při svých toulkách pozor, abyste neutrhli chráněné a ohrožené druhy rostlin. V Krkonoších jsou přísně chráněnými rostlinami zvonek český, svízel sudetský nebo hořeček český, v Beskydech je to chrpa měkká, vstavač mužský a osmahlý, ďáblík bahenní nebo rosnatka okrouhlolistá. 

3. Květiny očistěte 

Když profesionálové vážou kytice, vždy vybírají pouze čisté, neponičené květy, zkrátka ty nejkrásnější, protože jen z těch nejkrásnějších částí můžete vytvořit nejkrásnější celek. Už při výběru květin na louce se snažte vybírat a netrhejte všechno, co vám přijde pod ruku. 

Následně je třeba květiny očistit od všech přebytečných listů, trnů, kořínků a popřípadě dalších nečistot.

4. Květinu važte od středu

Photo by Tara Evans on Unsplash

Když začínáte vázat květinu, vždy začínejte od jejího středu. Pamatujte na to, že střed kytice je její dominanta. Umístit byste tak k sobě nejprve měly nejvíce výrazné, pestrobarevné květiny, které chcete, aby hrály prim. 

Následně kolem okolí přidávejte další, méně výrazné květiny až k těm co nejvíce neutrálním - těmi jsou zelené rostliny a často také drobná bílá kvítka. 

Pokud se vám něco nezdá, vždy můžete květ odebrat a vyměnit za jiný. Cílem je, aby kytice působila co nejvíce harmonicky a líbila se vám. 

Na konec nezapomeňte kytice svázat. Ideální jsou přírodní provázky v hnědé barvě. Když už jste vytvořili tak krásné přírodní dílo, nezabijte ho červenou mašlí. 

5. Zapomeňte na symetrii 

Častou chybu amatérských vazačů květin, kterými jste s největší pravděpodobností i vy, je, že se snaží, aby květina byla co nejvíce symetrická. Pokud ale vážete kytice z divoce rostoucích květů, divokost by měla být zachována i ve výsledné kytici. 

Hlídejte si barevnost, aby kytice lahodila oku, ale o to, jestli máte vlevo o dva květy více než vpravo, se starat opravdu nemusíte. Popusťte uzdu fantazii a uvidíte, že s výsledkem své práce budete spokojeni. 

Květiny nemusí být ani všechny v jedné rovině. Pro kytice z lučního kvítí je naopak velmi typické, že jsou takové celé střapaté. Dodává jim to na originalitě a příjemném živém vzhledu.

Inspirace: Víte, jak s pomocí techniky decoupage můžete vytvořit krásné květináče pro další rostliny ve vaší domácnosti?

6. Myslete na čerstvost 

Čerstvost květů je alfou a omegou každé kytice. A o lučním kvítí to platí dvojnásob. Luční kvítí totiž není nijak ošetřeno proto, aby vydrželo tak dlouho krásné, jako je tomu například u řezaných růží v mnoha květinářstvích. 

Ideální je, pokud můžete kytice z lučního kvítí uvázat přímo v den, kdy ji budete darovat. Aby vám kytice vydržela co nejdéle čerstvá, umístěte ji do studené čisté vody a přesuňte na chladné místo. 

Pokud chcete, aby kytice vydržela „jako nová” co nejdéle, vyzkoušejte některé z babských rad. Podle některých můžete: 

 • Smíchejte 2 polévkové lžíce jablečného octa s 2 lžícemi cukru a následně smíchejte s vodou. Právě kombinace jablečného octa a cukru by měla zpomalit množení bakterií ve váze. 
 • Nalijte do vody čirou pálenku a následně přidejte malou kávovou lžičku cukru, jde údajně o osvědčený způsob, jak květiny vydrží déle čerstvé. 
 • Můžete zkusit přidat do vázy také kousek dřevěného uhlí. Dřevěné uhlí by mělo mít dezinfekční účinky a zabraňují předčasnému uhnívání rostlin. 

Luční kvítí v různém ročním období

Photo by Daiga Ellaby on Unsplash

I když je lučního kvítí nespočet a každá vaše kytice uvázaná přímo v přírodě bude originální a jedinečná, přece jen existují limity. V každém ročním období totiž na loukách i v přírodě naleznete jiné květy, které mohou určit styl kytice, kterou nakonec uvážete. 

Jarní luční kvítí 

Jaro je ideálním obdobím pro vázání kytic z lučního kvítí. I když se příroda teprve probouzí ze zimního spánku, během celého jara můžete najít mnoho nádherných květů při svých toulkách přírodou. Rozkvetlou louku zatím budete hledat marně, ale nádherné květy naleznete na zahradách, u potoka nebo v lesním porostu. 

Tip: Při svých toulkách se naučte využívat reflexní prvky a pásky na ruku pro lepší viditelnost.

 

Jaké jsou oblíbené rostliny do jarní kytice z lučních květů? Jsou to především tyto rostliny: 

 • Šeřík - šeřík je keř pocházející z hor v jihovýchodní Evropě, ale běžně ho naleznete i u nás v České republice. Oblíbený do lučních kytic je zejména pro své bohaté květenství růžové nebo bílé barvy a nádhernou vůni. 

 

Pozor! Než někomu darujete kytici šeříku zjistěte si, zda není obdarovaný na šeřík alergický. 

 

 • Kopretina - kopretina je krásná nenáročná rostlina, na kterou můžete na jaře narazit. Nalézt ji můžete spíše až koncem jara v nížinách na okrajích cest, loukách nebo pastvinách. 

 • Pomněnka - nádherná modrá kvítka naleznete v nížinách i horách především v blízkosti lesů. Rozkvetlou ji můžete nalézt v období května až října. 

 • Jetel - věřte nebo ne, i jetel vypadá v lučních květinách velmi dobře. Kvete stejně jako pomněnka od května a nalézt jej můžete v různých barevných variantách. 

 • Kohoutek luční - fialová kvítka v luční kytici jistě oceníte. Vyrůstá jako trs růžic od května a nalézt jej můžete na vlhkých loukách a v rašeliništích. 

Mezi další rostliny, které lze na jaře využít patří vrba, kerblík, kapradiny neo orlíček zahradní. 

Letní luční kvítí 

Léto je ideálním obdobím pro výlety do přírody, kempování i vázání kytic z lučního kvítí. Čeká na vás totiž největší výběr nádherných rostlin. 

 

Tip výlety do přírody: Zažijte letní dobrodružství v přírodě s kvalitními hamakami.

 

Patří mezi ně například: 

 • Levandule - drobná fialová kvítka a nádherná vůně, to je to, co mnohé napadne, když se řekne levandule. Nejen, že má levandule mnoho blahodárných účinků, ale v lučních kyticích vypadá nádherně. 

 • Vlčí mák - pokud chcete do kytice dostat barvu, vlčí mák je tou pravou volbou. Nalézt jej můžete na polích v období od května do srpna. 

 • Zvonky - fialové zvonky se mohou stát dominantou vaší luční kytice. Najdete je především na horských loukách. Pěstovat je můžete i doma. 

 • Slunečnice - i když slunečnice není úplně ideální volbou do divoké luční kytice, nemůžeme ji pro vás nezmínit. Rozkvetlé slunečnice můžete nalézt v přírodě v období od června do září a kytice z těchto sluníčkově žlutých květin potěší jistě každou ženu. 

 

 

V letních měsících se nemusíte bát ani dalších květin, využívat můžete také bylinky, jako je třeba máta nebo jitrocel. 

Podzimní kytice 

Photo by Ella Wei

Na podzim se už příroda pomalu připravuje k zimnímu spánku. Na kytici však není pozdě. Luční kvítí už asi moc nenaleznete, ale pořád se dají vytvořit nádherné kytice. Využít můžete: 

 • Obilné klasy - obilné klasy můžete přidat do letních i podzimních květin, dodávají jím na pestrosti a plastičnosti. 

 • Šípky - když se řekne podzim, mnohým se jako první přírodnina vybaví šípek. Nejvhodnější dobou pro jeho sběr jsou měsíce září a říjen. 

 • Sušené květy - nebojte se v podzimních měsících sáhnout po sušených květech nebo barevném listí, i tyto přírodniny vypadají v přírodních podzimních kyticích velmi dobře.  

 • Heřmánek - až do října můžete narazit také na heřmánek. Drobná bílo-žlutá kvítka mohou dodat podzimních kyticím šmrnc. 

Zimní kytice 

Vytvořit kytici v zimních měsících, kdy je všude venku sníh a mráz, může být skutečně oříšek. Využít ale můžete například jmelí, kapradí, jehličí, eukalyptus nebo sukulenty. Doplnit je můžete o řezané nebo umělé květy. 

Shrnutí 

Uvázat si luční kytici není nic těžkého, pokud člověk ví, jak na to. Přitom darovat vlastnoručně uvázanou kytici mnohým obdarovaným může vyrazit dech a opravdu velmi mile překvapit. Najednou to není jen o tom, že jste květinu koupili, ale dali si práci s jejím uvázáním. 

Nebojte se experimentovat, kytice z lučního kvítí mohou být tak trochu divoké a pestré. Přidat do nich můžete i jiné přírodniny, řezané rostliny nebo jiné dekorace. 

Důležité je také vědět, kam na ty nejkrásnější květy v každém ročním obdobím vyrazit. V letních měsících naleznete ty nejkrásnější na horských loukách. 

 

Tip: Vyrazte na výlet do Beskyd i s ubytováním, jistě při svých výletech narazíte na mnoho rozkvetlých luk. 

 

Věřte, že kyticí z lučních květů můžete potěšit nejen přítelkyni, ale také maminku nebo kamarádku, a tak se luční kytice stává originálním dárkem a překvapením, které může potěšit a rozzářit i naprosto obyčejné dny. 


Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista